Кафедра психології

ПСИХОЛОГІЯ – ПРОФЕСІЯ ХХІ СТОЛІТТЯ

Знаменитий психолог минулого сторіччя Жан Піаже пророчив, що в XXI сторіччі психологія стане провідною наукою. Очевидно, його прогноз починає збуватися. Психолог сьогодні – одна із найпрестижніших професій. Будь-яка суспільна галузь не може нормально функціонувати без фахівця цього профілю.

/Files/images/Новый рисунок (37).pngВ останні роки психологія стала наукою, затребуваною самим життям. Однак слово “психологія” все ще окутане завісою таємниці для тих, кому не доводилося стикатися з такими фахівцями на практиці. Психологів цінують, поважають, але в повсякденному житті побоюються, думаючи, що вони “наскрізь бачить людину” навіть у простій розмові.

У зв’язку з популярністю професії багато молодих людей, вибираючи шляхи продовження освіти, прагнуть одержати професію психолога, щоб у такий спосіб глибше пізнати себе, а головне – опанувати методами, що дозволяють краще розуміти інших людей, в результаті чого успішніше впливати на них. При цьому утрудняються точно сказати, “хто такий психолог”, “що він робить”, “яку користь може принести” і наскільки це відповідальна і не проста професія.

Кажуть, що А.Ейнштейн після розмови з Ж.Піаже про психологію дитячої гри сказав: «Я дійшов висновку, що таємниця атомного ядра – це дитяча гра у порівнянні з таємницею дитячої гри». Ця теза, що приписується в науковому фольклорі великому фізикові, показує високу значимість і складність психології як науки.

У повсякденному житті нерідко використовуються слова “психологія”, “психолог”, “психологічний”, не завжди вкладаючи в них правильний зміст. “Ця людина – гарний психолог”, – говоримо ми про того, хто вміє налагодити контакт із людьми, розуміє мотиви поведінки. Але цього замало, щоб займатися психологією професійно, для цього потрібно, як мінімум, мати психологічну освіту. А щоб надавати психологічну допомогу людям, необхідно мати неабиякий досвід практичної роботи. Неможливо стати психологом-консультантом, прослухавши тільки курс лекцій або прочитавши необхідні книги, для цього необхідна практика.

У нашому університеті, окрім теоретичної підготовки, студенти мають можливість набувати навичок практичної роботи, цьому сприяє практика студентів на базах, які відповідають усім сферам майбутньої професійної діяльності. Для забезпечення практичних та лабораторних занять психодіагностичними та апаратурними методиками при кафедрі „Психології” діє навчально-наукова лабораторія. На факультеті створено „Центр практичної психології”, де студенти можуть отримати психологічну допомогу та набути власного досвіду консультативної, корекційної роботи. Фахівцями Центру надаються індивідуальні та групові консультації, індивідуально-групова психотерапія (психокорекція), групова аналітична психотерапія, психодіагностичний супровід психотерапії та психокорекції.

Напрям підготовки за цією спеціальністю достатньо широкий – відповідно сфері застосування психологічних знань – у рекламі та бізнесі, політиці, маркетингу та менеджменті, засобах масової інформації, мистецтві, спорті, силових структурах, закладах освіти та клініках, науково-дослідній, викладацькій роботі тощо.

Замовниками психологічної роботи можуть виступати організація, родина, конкретна людина. Взаємини психолога і клієнта (замовника) встановлюються, виходячи з трьох можливих позицій психолога-практика: експерта, вчителя або консультанта.

Основні види діяльності психолога на практиці — це психологічне оцінювання, психологічне консультування, психологічна освіта, корекційна і розвиваюча робота, психотерапія.

Які професії психолога сьогодні найбільш популярні і затребувані?

Психолог в офіс-компанії для рекрутингу здійснює підбір персоналу, його навчання, проводить у компанії тренінги і семінари.

Оператор call-центру, наприклад, у мережі мобільного зв’язку. Тут необхідно проявляти свої знання психолога у процесі спілкування з клієнтом або потенційним покупцем. Творча робота, хороший варіант для старту кар’єри.

Спеціаліст по роботі з клієнтами в компанії забезпечує роботу із клієнтською базою даних, розширює цю базу, презентує послуги компанії.

Психолог в ассесмент-центрі (центрі оцінки персоналу) забезпечує якісний та ефективний підбір персоналу, досліджуючи особистісні та ділові якості персоналу (компетенції), здійснює аналіз попиту в розвитку та навчанні персоналу, створенні тренінгових програм.

HR-Менеджер – менеджер із розвитку персоналу – здійснює професійний підбір та відбір персоналу; складає професійні та особистісні профілі співробітників; досліджує професійну мотивацію співробітників та шляхи її підвищення; визначає потребу персоналу в професійному навчанні та забезпечує його шляхом проведення навчальних тренінгів.

Коучінг: коуч (тренер, досвідчений наставник). Мета коучінгу – надання можливості керівникам чітко та ефективно визначати цілі та пріоритети своїх організацій, виявляти цілі та пріоритети своїх співробітників та будувати свої позиції в бізнес-просторі.

І, звичайно, надання психологічної допомоги клієнтам. Відомо, що по допомогу до психолога в європейських країнах і в Америці звертаються частіше, ніж до дантиста. А все тому, що саме поняття «вилити душу» у них розуміється як похід до психолога. За даними Американської психологічної асоціації кожен четвертий американець хоча б раз у житті звертався по допомогу до психолога. У нашій країні, в найкращому випадку – одна людина з десяти. Менталітет інший, а вірніше – він просто непорівнянний із жодним іншим. Українці володіють «широкою душею», завжди готові вислухати і з розумінням покивати головою. Самі теж не проти «вилити душу» і розповісти про свої проблеми, навіть якщо вони абсолютно нецікаві співрозмовнику.

Словом, потенціал для росту ринку психологічних послуг – великий, і криза цьому – не перешкода. Головне, вибираючи психолога, переконуватися в тому, що ця людина дійсно 5 років вивчала психологію і має право як фахівець надавати допомогу. Слова повинні бути підтверджені дипломом, а сеанси – результатами. Щоб не сталося так, як в анекдоті: «Клієнт звертається до психолога по допомогу і запитує: – Скільки коштує у Вас прийом? – Дорого. – А для найбільш цікавих випадків? – За 50$ за годину для мене всі випадки цікаві».

Сердюк Людмила Захарівна,

доктор психологічних наук, доцент 

Інституту соціальних технологій Університету «Україна»